
Svařování hliníku jen s filtrací vzduchu
Svařování a jakékoliv jiné průmyslové činnosti, kde dochází k opotřebování a opracování materiálu je riziková oblast. Riziko spočívá jak v poranění vysokým teplem, tak i expozicí pracovníků parou a plyny. Takový znečištěný vzduch však lze vyčistit pomocí průmyslové filtrace.
Je smutné, že existuje ještě mnoho zaměstnavatelů, kteří ignorují potřeby BOZP, tedy ochranu zdraví svých zaměstnanců při práci a nevybaví je dostatečnými ochrannými pomůckami, v případě vzduchu právě svařovacími kuklami nebo výkonnou filtrací vzduchu. Po mnoha letech však může dojít k vážným nemocem právě z této expozice.
Jedovatá mlha
Velmi nebezpečným z hlediska působení na plíce je tzv. svářečský aerosol. Jedná se o měřenou hodnotu, jejíž hranice koncentrace je stanovena v nařízení vlády č. 361/2007 Sb. Redukce tohoto parametru probíhá:
- větráním,
- vzduchotechnikou,
- průmyslovou digestoří,
- průmyslovým odsáváním.
Nedostatečné čištění vzduchu je častým jevem svářečských pracovištích. Řešení je hned několik, zejména však výměna vzduchu za čistý z venku (přirozené větrání), kombinované nebo nucené větrání. Přirozené větrání padá v úvahu ve chvíli, kdy se v prostoru svařuje jen občas a na svářeče připadá více než 100 m3 prostoru. V prostoru, kde ke svařování určen a využíván, je potřeba instalovat kombinované větrání, které snižuje množství škodlivin na pracovišti.
Hlukové znečištění
Při jakékoliv průmyslové činnosti vzniká hladina hluku. Hluk je měřen při svařování, oklepávání nebo i odsávání a ventilaci. Hluk se měření také v okolí, protože je nutné snížit šíření do těchto prostor. Hladinu hluku se snižuje:
- výběrem metody svařování,
- výběrem vzduchotechniky,
- umístěním digestoří mimo pracoviště.
Teplotní komfort
Tento parametr je také označován jako tzv. mikroklimatické podmínky. Z nich vyplývá, že zaměstnance je nutné chránit před překročením stanovených podmínek. Jedná se zejména o:
- prostředky zabraňují sálání tepla,
- vhodným pracovním oděvem,
- vyloučením nadměrné námahy.