• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Akné – jaké jsou příčiny jeho vzniku?

Posted in Top odkazy.

Akné

Pod termínem akné si spousta lidí představí červené a nevzhledné pupínky. V podstatě se jedná o častou kožní chorobu, se kterou bojuje spousta mladých lidí v období dospívání. Muže akné postihuje těžší formou. Proč akné vzniká? Jaké jsou příčiny jeho vzniku?

Akné postihuje zejména obličej, krk, ramena, horní část hrudníku a záda. Uvádí se, že akné by mělo odejít s příchodem dvacátého roku života. Ale jsou lidé, které trápí akné i ve vyšším věku. V období puberty způsobuje akné také psychické potíže.

Akné postihuje chlupový folikul a mazovou žlázu se společným vývodem. Akné vzniká kvůli mnoha faktorům, ale my se nyní podíváme na čtyři hlavní faktory, které akné způsobují.

Zvýšená tvorba mazu

Prvním faktorem je zvýšená tvorba mazu. Ta je způsobena vyšším výskytem mužských pohlavních hormonů (androgenů). Hladina těchto hormonů se zvyšuje v těle hlavně v období dospívání, a proto vzniká akné.

Zvýšená produkce rohoviny

Dalším důvodem je zvýšená produkce rohoviny, která způsobuje ucpání vývodu folikulů. V tomto vývodu se usazuje maz a rohovina za překážkou. Tím se vývod rozšíří a objeví se nezánětlivé akné zvané komedony.

Přemnožení bakterií

V těle se mohou přemnožit také bakterie Propionibacterium acnes, které způsobují vznik komedonů a zánětů. Tyto bakterie se objevují při tvoření mazu.

Zánět

A také se může objevit zánět, a to v případě prasknutí stěny folikuly. Objeví se tak zarudnutí, otok a bolest.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit