• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Osobní bankrot 2014: Oddlužení i pro živnostníky a manžele

Posted in Služby.

oddlužení nemovitosti

V loňském roce museli manželé o oddlužení žádat každý sám (se souhlasem zákonného partnera). A živnostníci nemohli osobní bankrot vyhlásit vůbec. Ale s příchodem roku 2014 přišly velké změny, na které se v tomto článku podíváme podrobněji.

Doposud bylo oddluženo již na 57 tisíc lidí, kteří nebyli schopni splácet své dluhy. A dalších 17 tisíc lidí žádalo o oddlužení neúspěšně, přičemž nejčastějším důvodem zamítnutí žádosti byly formální chyby v žádosti.

Pět let budete platit, pak se zbavíte dluhů

Pokud jste se ocitli v dluhové pasti, není nic jednoduššího než vyhlásit osobní bankrot. Dojde k oddlužení nemovitosti i vás samotných. Abyste se zbavili svých dluh, musíte být schopni během následujících pěti let splatit své dluhy alespoň z jedné třetiny. Musíte se tedy omezit v osobních potřebách. Na druhou stranu, neztratíte střechu nad hlavou, protože na vás exekutoři a vymahači nemohou. Jakmile uplyne doba pěti let a vy splatíte třetinu svých dluhů, bude vám zbylá část dluhů smazána. Můžete tak začít novou etapu životem bez úvěrového břemena.

Osobní bankrot povoluje soud. Kromě toho, že musíte být schopni splatit třetinu svých dluhů, musíte splnit ještě další podmínky, a to:

Dluh u více věřitelů

Musíte mít dluhy u více různých věřitelů. Nestačí mít pouze jeden velký dluh u jednoho věřitele. A v prodlení musíte být přes třicet dní.

Dluhy z podnikání

Od letošního roku můžete zahrnout do dluhů i dluhy z podnikání, což otevírá nové šance zadluženým živnostníkům. Ale není to tak jednoduché, s oddlužením musí souhlasit i věřitelé, u nichž máte dluhy z podnikání.

Manželé podávají jednu žádost

A další velkou změnou je, že manželé podávají pouze jednu žádost o oddlužení. V minulosti tomu bylo tak, že musel podat každý z partnerů, a to se souhlasem toho druhého. Dnes stačí podat pouze jednu žádost, čímž se minimalizuje administrativa a papírování.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit