• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Magnety a jejich využití

Posted in Běžné odkazy.

Magnety jsou věc, o které si myslíme, že je v běžném životě nahraditelná. To ale vůbec není pravda. Magnety najdete i tam, kde byste je nikdy v životě nečekali. Ale kdyby odtud zmizely, byl by náš život o hodně těžší.

 Samozřejmě většinu lidí jako první napadnou magnetky na ledničku. Schválně kdo z vás je někdy v životě nesbíral. Jako malí jsme měli různá zvířátka, teď koukáme spíš po magnetkách připomínajících místo dovolené a nebo se spoléhme na jednoduchost a používáme obyčejné holé magnety. Pomáhají nám upevnit připomínkové papíry a nebo umělecká díla dětí.

Bez magnetu se neobejdou ani kompasy a bez těch se neobejdeme my. Střelka v kompasu reaguje na póly zeměkoule. Magnety jsou důležité i v medicíně, kde pomáhají odhalit vnitřní zranění a další nepříjemnosti bez nutnosti jakéhokoliv invazivního zákroku. Narozdíl od rentgenu také nevysílá žádné záření. Bez magnetů byste si ani nemohli vybrat peníze z účtu - ano, i vaše kreditka funguje díky magnetu. Možná už jste někdy zavírali dveře a všimli jste si, že se z nějakého důvodu dovírají sami. Víte, čím to je? Ano, magnety.  Existují také magnetické vitríny, které využivají magnetky pro vystavení různých tiskovin. Pokud milujete hudbu a video, určitě by vás mrzelo o magnety přijít. Na čem byste pak přehrávali video nebo vaši oblíbenou hudbu, kdyby vám přehrávače nefungovaly?

magnetická tabule

O něco větší magnety se využívají na šrotovištích, kde se pracuje s takovými velikostmi a silami, až jde při manipulaci s nimi někdy o život. Vždyť takový magnet uzvedne celé auto jako nic! Jsou ale spolehlivý pomocník pro oddělení kovového odpadu od dalšího. 

Jak vidíte, magnety jsou důležitá věc pro všechny oblasti našeho života. 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit